Tužilaštvo Bosne i Hercegovine već 10 dana nije odgovorilo na upit Detektora o krivičnoj prijavi koja je podnesena protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, za lažno prijavljivanje i davanje dara ili drugih oblika koristi.
Krivičnu prijavu Tužilaštvu Bosne i Hercegovine za lažno prijavljivanje i davanje dara ili drugih oblika koristi protiv Dodika je podnijela Sena Uzunović, sutkinja Državnog suda, neposredno nakon izricanja prvostepene presude, kada je Dodik proglašen krivim za nepoštivanje odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, te nakon objave u medijima kada je on rekao da mu je sutkinja preko rođaka tražila novac kako bi donijela oslobađajuću presudu.
“Neposredno nakon presude sam davala izjavu u svojstvu svjedoka za dvije osobe koje su mi prijetile putem TikToka, koji su bili u pritvoru, i tada sam zatražila da se otvori novi KTA predmet [neodređeno krivično djelo ili počinilac, a ukazuje na protivpravnu radnju] i podnijela prijavu za lažno prijavljivanje putem medija i za eventualno davanje dara ili drugih oblika koristi”, rekla je Sena Uzunović ranije za Detektor.
Prijavu protiv Milorada Dodika Sena Uzunović je krajem februara podnijela dežurnom tužiocu Igoru Dubaku. Detektor je dva puta u posljednjih deset dana tražio informaciju od Državnog tužilaštva o statusu ove prijave, ali iz ove institucije nikada nisu odgovorili na pitanja.
Direktorica Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini, Ivana Korajlić kaže da Tužilaštvo ne sprečava ništa da dostave informaciju u kojoj je fazi predmet, a praksu dostavljanja informacija ove pravosudne institucije je nazvala selektivnom.
“I mi smo primijetili na osnovu prijava koje smo podnosili ili upita koje smo slali za različite predmete koji su u toku da Tužilaštvo, uglavnom, ne dostavlja ove informacije, odbija dostaviti informacije čak i u onom dijelu koji se tiče u kojoj je fazi određeni predmet, pravdajući se time da bi to moglo eventualno ugroziti”, pojašnjava Ivana Korajlić.
Iz Ureda za odnose s javnošću Državnog tužilaštva ranije su naveli za Detektor da će na upite medija odgovarati petkom iza 13 sati, jer su donijeli obavezujuće uputstvo za objavljivanje tužilačkih akata i drugih informacija. Međutim, u ovom slučaju to nisu ispoštovali.
Sutkinja Sena Uzunović je donijela nepravosnažnu presudu kojom je Dodik osuđen na godinu dana zatvora i šest godina vršenja dužnosti predsjednika za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Milorad Dodik je proglašen krivim da je od 1. do 9. jula 2023. godine u Banjoj Luci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimao radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.
Zbog prijetnji Uzunović nakon izricanja prvostepene presude, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsila je Marka Plavšića i Ljubana Jukića. Njima je tada određen jednomjesečni pritvor.
Advokatica Adna Dobojlić objašnjava da svaki postupak ima više faza i da rokovi teku tek kada se istraga zvanično otvori. Ona smatra da ne bi trebala postojati razlika u postupanju u odnosu na to ko je prijavu podnio.
“Pa tako nije od značaja ko je prijavio, odnosno podnio krivičnu prijavu, da li se radi o državnom zvaničniku i građaninu, mora se postupiti jednako”, kaže ona.
Saopštavanje drugostepene presude protiv Milorada Dodika očekuje se uskoro.