Ozvaničeno je postojanje non-papera, a u njemu plan za sankcije. Republici Srpskoj, onima koji podrivaju Ustav i državu Bosnu i Hercegovinu. Dok kruži među evropskim zvaničnicima, pometnju je napravio kod susjeda, ali i u bh. entitetu Republika Srpska. Za bjegunce od zakona nema dijaloga, a sve je izvjesnije – ni projekata.
Novi non-paper, stari problemi. I jasan stav Francuske i Njemačke. Traže hitnu akciju protiv rušitelja ustavnog poretka BiH. Ključne su sankcije, ali i suspenzija projekata RS-a u sklopu Investicionog okvira za Zapadni Balkan. I to nije sve – kontakti na visokom nivou s Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i radovanom Viškovićem trebali bi biti obustavljeni. Kada je riječ o sankcijama, očekuju i prijedloge visokog predstavnika u narednim sedmicama. Dobro je kod ovog dokumenta što je ažuriran i što se bavi stvarima koje su eskalirale u BiH, ali i što nudi prijedloge rješenja.
„Sada se kroz ovaj non paper traži od zemalja članica da pojedinačno djeluju, kao što su Njemačka, i Austrija prije nekog vremena, a u tom pravcu idu i druge zemlje poput Litvanije i Poljske – uskoro će biti i još neki“, kazao je Damir Arnaut, ambasador Bosne i Hercegovine u Njemačkoj.
Poput Nizozemske, koja ne nameće samostalne sankcije, ali provodi međunarodne. Iz ove zemlje poruka – zalažu se za EU sankcije, kao i daljnju obustavu finansiranja projekata u RS-u. Dokument je probni balon, da se oslušne šta to druge članice Evropske unije misle.
„Međunarodna zajednica i zemlje EU moraju se suočiti sa činjenicom da je upravo ova kriza oko nemogućnosti ili odlaganja hapšenja Milorada Dodika pokazala da postoji ta nefukcionalnost po vertikali i da se međunarodna zajednica mora angažovati – sada, odmah, promptno“, istakao je Erol Avdović, ambasador BiH u Belgiji i Luksemburgu.
I ne smijemo. Jer istočnim susjedima nije trebalo dugo. Njemačko-francuski dokument ih je digao na noge, pa je zasjedao i Vijeća za nacionalnu sigurnost Srbije.
„Definisane su smjernice, dati su zadaci“, izjavio je Mojsilović, načelnik Generalštaba Srbije.
Koje su to smjernice i zadaci, načelnik Generalšaba nije precizirao, ali poruka susjeda je svima očigledna.
Arnaut upozorava – neophodno je biti oprezan jer činjenica da je Vučić sazvao sjednicu tog vijeća oko ovog pitanja je definitvno prijetnja za BiH.
„Čuj, Srbija je dala svoj stav?! To je još jedan dokaz njihove duboke umiješanosti u umiješanost pužuće realizacije Načertanija kroz dokument usvojen na ‘svesrpskom saboru’“, upozorava Zlatko Lagumdžija, ambasador BiH pri UN-u.
Non paper je, dodaje Lagumdžija, razbio iluzije razbijačima ove zemlje da mogu proći nekažnjeno: „Da će sve biti ‘puj pike ne važi haj’mo, djeco, ispočetka’ – toga nema, to je završeno“.
Zbog poruka koje nisu prijateljske važno je aktivno raditi na tome da pažnja zapadnih zemalja ostane na BiH, smatraju sagovornici. Koliko međunarodna zajednica ima prostora da djeluje u korist bh. institucija?
„Broj jedan je da se EUFOR angažuje u skladu sa svojim mandatom – ne da hapsi nego da osigura sigurnosni ambijent. Broj dva je da se vidi hoće li OHR reagovati i iskoristiti Bonske ovlasti“, precizira Avdović.
Njemačko-francuski non-paper, koji ima status radnog materijala, u konačnici bi trebao biti predmetom rasprave i odlučivanja na Političkom i sigurnosnom vijeću Unije. U dokumentu konkretne i jasne poruke. I ona da Evropska unija i njene države članice trebaju naglasiti da su postupci RS-a suprotni evropskom putu Bosne i Hercegovine i interesima stanovništva BiH, uključujući i stanovništvo Republike Srpske.