Svaka komunikacija sa predstavnicima stranih ambasada koje bi Narodna skupština RS-a definisala kao strane organizacije mogla bi uskoro biti krivično djelo u Republici Srpskoj i to na prijedlog ambasadora BiH u Srbiji Aleksandra Vranješa, koji je i prije predlagao slične mjere protiv neistomišljenika.
SNSD i ustavni poredak
– Jedna od mogućnosti je uvođenje novog krivičnog djela u Krivični zakonik Republike Srpske kojim bi se sankcionisala svaka komunikacija sa predstavnicima ambasada, međunarodnih organizacija i stranih država, a koje bi Narodna skupština RS-a definisala kao strane organizacije i lica koja učestvuju u aktivnostima protiv ustavnog, pravnog i ekonomskog poretka RS-a, kazao je Vranješ, inače odani kadar SNSD-a, čiji je predsjednik optužen za rušenje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.
Vranješ ovaj radikalni prijedlog pravda riječima da Ambasada SAD-a u Sarajevu, zajedno sa britanskom i njemačkom ambasadom, “vodi hibridni rat protiv Republike Srpske, što se ogleda kroz njihovo nediplomatsko ponašanje, sankcije i politički pritisak”, te je dodao da se takvom djelovanju Republika Srpska može i mora oduprijeti.
– Američka i britanska ambasada do informacija dolaze preko saradnika i doušnika i zato bi valjalo da krivično djelo predstavljala svaka komunikacija naših funkcionera, državnih službenika, predstavnika lokalne samouprave, direktora javnih preduzeća, savjetnika u kabinetima i drugih funkcionera u RS-u i na nivou BiH sa organizacijama i licima sa definisane crne liste Narodne skupštine RS-a, istakao je Vranješ.
Poslanik Liste Za pravdu i red u NSRS-u Zagorka Grahovac kaže za Oslobođenje da je više nego sablasno što ovakva izjava dolazi od bilo koje osobe iz političkog života. Uloga ambasadora je, dodaje ona, da nas što bolje poveže sa svijetom, umjesto što pokušava da nas izoluje.
– Predsjednik RS-a je trenutno u potpunoj izolaciji od Evrope i to što još može da pređe Drinu i da otputuje u Moskvu i nije neki naročiti uspjeh naše spoljne politike. Niti su veze sa Mađarskom, Srbijom i Rusijom ono što je dovoljno Republici Srpskoj u budućnosti, ističe Grahovac.
Ona kaže kako vjeruje da su oni koji zagovaraju ovakve zakonske izmjene, ipak, svjesni značaja komunikacije sa stranim ambasadama i liderima evropskih zemalja. Uvođenjem takvih zakona vlast bi spriječila opozicione političare da dođu u kontakt sa stranim zvaničnicima.
– To bi nam onemogućilo svaki vid saradnje i dogovora. Krajnji cilj ovih mjera je da prisile predstavnike međunarodne zajednice da se vrate za pregovarački sto sa Dodikom, jer bi po ovom zakonu jedino njemu to bilo omogućeno. Iako ovaj prijedlog izgleda suludo, ne bih bila iznenađena ako se uskoro nađe pred poslanicima u Narodnoj skupštini. To bi bio prirodan nastavak već započetog procesa pretvaranja Republike Srpske u Sjevernu Koreju, kazala je Grahovac.
Pravo pojedinca
Dejan Lučka iz banjalučkog Centra za ljudska prava ističe da u Krivičnom zakoniku Republike Srpske već postoje krivična djela koja obuhvataju djelovanje protiv ovog entiteta, kao što su špijunaža ili odavanje tajne. Onaj ko saopšti, preda ili učini dostupnim stranoj državi, stranoj organizaciji ili licu koje im služi tajne ekonomske ili službene podatke ili dokumente, može dobiti kaznu zatvora od dvije do dvanaest godina.
– U ovim krivičnim djelima na dobar i primjeren način definisano je djelovanje onih koji rade protiv interesa Republike Srpske podrivajući njeno ustavno uređenje i bezbjednost. Međutim, propisivanje sankcija za svaku komunikaciju sa predstavnicima ambasada, međunarodnih organizacija i stranih država, bez provođenja adekvatnog sudskog postupka, samo na osnovu nekog političkog zaključka ili odluke je neproporcionalno i zadire u prava pojedinaca, rekao je Lučka.