Schmidtov izvještaj u UN-u dočekan različito
Predstavnik Francuske u Vijeću sigurnosti UN-a oštro je kritikovao rukovodstvo i politiku iz Republike Srpske i poručio da je napadnut teritorijalni integritet zemlje.
Predstavnik Francuske je rekao da je u BiH jednoj od najvećoj kriza od devedestih i da je teritorijalni integritet pod napadom i da je poredak pod napadom zbog odluka koje je usvojila RS.
“Nakon presude predstavniku tog entiteta, neodgovorno je od vođa i nekih zvaničnika što pokušaju poništiti napredak mirovnih aktivnosti zbog jedne osobe bez obzira na funkciju”, poručio je.
Naveo je da odluka Ustavnog suda da se ponište zakoni u RS-a mora biti poštovana od strane svih i da je Francuska zabrinuta nacrtom novog ustava RS.
“Francuska ponavlja podršku teritorijalnom integritetu, ustavnom poretku i institucijama u okviru Dejtonskog sporazuma, Evropska staza traži poštovanje vladavine prava, odluka sudova, osiguravanje poticajnog okruženja za civilno društvo”, kazao je.
Slovenija u UN-u osudila djelovanje vodstava RS-a
Predstavnik Slovenije u UN-u Samuel Žbogar kazao je ako njegova zemlja snažno podržava stabilnost BiH a sadašnju krizu u toj zemlji smatra duboko zabrinjavajućom te “snažno osuđuje djelovanje vodstva Republike Srpske”.
Hrvatska Schmidtov izvještaj ocijenila ‘neizbalansiranim’, zabrinuta zbog krize u BiH
Izaslanik Republike Hrvatske u Ujedinjenim narodima Hrvoje Ćurić Hrvatinić na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a posvećenoj situaciji u Bosni i Hercegovini kazao je da Hrvatska dijeli zabrinutost za aktuelnu političku krizu u BiH i poziva sve političke aktere da poštuju ustavni poredak, suverenost zemlje i princip nediskriminacije.
“Protiv smo retorike podjela kako bi se osiguralo puno funkcioniranje institucija u BIH. Potreban je snažan diplomatski angažman za deeskalaciju i da se prevaziđe kriza”, kazao je, prenosi Anadolija.
Ističući kako je odgovornost lokalnih aktera i institucija da postepeno preuzmu ulogu u osiguravanju funkcionalnosti BIH, Ćurić Hrvatinić je poručio da je to preduvjet BiH kao buduće članice EU.
Kazao je da Hrvatska cijeni rad visokog predstavnika Christiana Schmidta, njegov mandat i postignuća.
Međutim, njegov današnji izvještaj o stanju u BiH je ocijenio neizbalansiranim.
“Konkretno, u ovom 67. izvještaju bilo bi korisnije da je imao izbalansiran pogled naročito kada su u pitanju hrvatska zajednica kao najranjivija. Dejtonski sporazum je kamen temeljac političke stabilnosti BIH, ali funkcionalnost zavisi od demokratskih mehanizama. Zato izborna reforma mora da se tretira kao najviši prioritet. Samo reforma koja eliminira sistemsku diskriminaciju može dovesti BiH do trajne stabilnosti”, poručio je.
Također je iskazao podršku BiH na njenom evropskom putu i dodao da je to najbolji okvir za mir i prosperitet