Počeli pregovori o smjeni Schmidta: SAD uključene u plan, razmatra se i premještanje OHR-a iz Sarajeva
Prema informacijama do kojih je došla Istraga.ba iz više diplomatskih izvora, dio međunarodne zajednice započeo je pregovore o mogućem uklanjanju Christiana Schmidta s funkcije visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu. U osmišljavanju plana učestvuju i Sjedinjene Američke Države, a ukoliko dođe do njegove realizacije, Schmidt bi svoju dužnost trebao napustiti do kraja ove godine.
Paralelno s tim, vode se razgovori i o potencijalnom nasljedniku koji bi imao podršku svih članica Vijeća za provedbu mira (PIC). Također se, prema izvorima Istrage, razmatra mogućnost izmještanja Ureda visokog predstavnika (OHR) iz Sarajeva u Ženevu.
Dok traju razgovori o njegovoj smjeni, zvaničnici iz Zagreba pokušavaju uvjeriti Schmidta da svoj mandat okonča nametanjem izmjena Izbornog zakona BiH koje bi omogućile HDZ-u BiH da trajno osigura izbor svog člana Predsjedništva BiH.
Christian Schmidt je mandat visokog predstavnika za BiH preuzeo 2. augusta 2021. godine. Iako vlasti iz Republike Srpske od samog početka osporavaju njegov legitimitet, sve odluke koje je donio primijenjene su i na teritoriji tog entiteta.
Uporedo sa njegovim imenovanjem, Ruska Federacija je obustavila učešće u finansiranju OHR-a. Još u julu 2021. godine Rusija je najavila da više neće prisustvovati sastancima Upravnog odbora PIC-a, a u februaru 2022. i formalno je obavijestila OHR o suspenziji svog finansijskog doprinosa.
Prema podacima iz aprila 2022. godine, OHR se finansira sredstvima iz različitih izvora: Evropska unija (47,68%), SAD (22%), Japan (10%), Ujedinjeno Kraljevstvo (6,69%), Kanada (3,03%), Organizacija islamske saradnje (2,5%), Rusija (1,2%) i ostali donatori (6,9%). Istraga.ba saznaje da je i Ambasada SAD-a ove godine kasnila s isplatama svojih tranši.
Schmidtov mandat obilježen je nizom kontroverznih odluka. Najznačajnija je bila u maju 2023. godine, kada je – uz prethodni dogovor sa Zagrebom – suspendovao Ustav Federacije BiH kako bi, bez saglasnosti bošnjačkog potpredsjednika, imenovao novu Vladu FBiH. Još ranije, u izbornoj noći 2022. godine, Schmidt je izmijenio i Ustav FBiH i Izborni zakon, čime je HDZ-u BiH osigurao znatne političke prednosti.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković u više je navrata priznao ulogu svoje vlade u ovim procesima. “S visokim predstavnikom Schmidtom smo mjesecima temeljito i diskretno razgovarali. Kada se u taj proces uključio predsjednik i izvrijeđao Schmidta, onda je vjerojatno splasnuo njegov entuzijazam da ispravi nepravde prema Hrvatima u BiH”, naveo je Plenkovićev kabinet na službenom Twitter nalogu.
Nakon što je Schmidt nametnuo izmjene Ustava i Izbornog zakona, Plenković je u intervjuu za Večernji list izjavio da je “Visoki predstavnik pripremao i implementirao rješenja u korist Hrvata”.
Christian Schmidt je i nositelj hrvatskog odlikovanja – Reda Ante Starčevića. Odlikovanje mu je, prema odluci tadašnjeg predsjednika Ive Josipovića iz 2013. godine, formalno uručeno tek 2020. godine. U obrazloženju se navodi da je nagrada dodijeljena za “osobiti doprinos u uspostavi i izgradnji suverene hrvatske države te promociji vanjskopolitičkih interesa Hrvatske u Njemačkoj i svijetu”.
Odlikovanje su dobili i drugi istaknuti članovi CSU-a, uključujući Harmuta Koschyka. U medijima je kasnije zabilježeno da su među nositeljima istog odlikovanja i kontroverzne ličnosti poput Jadranka Prlića, osuđenog za ratne zločine.