Nakon što je Evropska rabinska konferencija, planirana za sredinu juna u Sarajevu, iznenada otkazana na zahtjev federalnog ministra rada i socijalne politike Adnana Delića, reagirao je i predsjednik stranke i ministar vanjskih poslova BiH, Elmedin Konaković. Kako je rekao u razgovoru za N1, Delić je, kako tvrdi, postupio ishitreno jer je povjerovao sadržaju lažnog maila koji je konferenciju pogrešno predstavio kao antipalestinsku.
Konaković smatra da je čitava situacija ostavila gorak ukus i otvorila prostor za osude — čak su stigle reakcije iz State Departmenta i Evropske komisije — ali ističe da to neće narušiti sliku Sarajeva kao jednog od najmultikulturalnijih gradova u regionu. „Stanovnici ovog grada su spašavali Hagadu i sinagogu u Drugom svjetskom ratu. Jedan nesmotren potez ne može obrisati tu snagu i istinu o Sarajevu“, rekao je Konaković.
Dodao je i da Delić nije prethodno tražio saglasnost stranačkog vrha za javno oglašavanje, jer ima pravo na lični stav. „On je reagovao emotivno, gledajući strahote u Gazi. Trebao je provjeriti sve prije objave, ali to ne znači da ću ga smijeniti. Nije antisemita, to tvrdim odgovorno. Greška je bila u brzini reakcije“, kaže Konaković.
Na pitanje o zahtjevu rabinske konferencije da se Delić smijeni, Konaković je jasan: ostavka bi bila njegov lični čin, ali stranka neće pokretati proceduru smjene zbog, kako navodi, pogrešnog povjerenja u neprovjereni mail. „Delić je jedan od najboljih ministara u Vladi FBiH i čovjek s integritetom“, naglašava on.
Osvrćući se na kritike da BiH duguje izvinjenje, Konaković ističe kako ne misli da se svaka različita interpretacija mora završiti izvinjenjem. „Sarajevo se ne plaši dijaloga. Razgovarao sam sa sekretarom Rabinske konferencije, otvoreno ih pozivam da dođu i ponove skup. Hoteli su ti koji su otkazali, ne institucije BiH. Neka objasne ko im je rekao da sigurnost nije zagarantovana“, poručuje Konaković.
Na kraju je ponovio i svoju poruku: „Ne damo nikom pravo da nam oduzme glas o onome što se dešava u Gazi. Ali Sarajevo ostaje grad koji je uvijek štitio različitosti. Svi su dobrodošli, a dijalog je naša snaga.“