Načelnica Općine Novo Sarajevo Benjamina Karić i direktor Federalnog zavoda za penzijsko/mirovinsko i invalidsko osiguranje Halil Subašić potpisali su Sporazum o isplati jednokratne novčane pomoći u iznosu od 70 KM za penzionere s prebivalištem na području ove općine.
Za realizaciju ove mjere Općina Novo Sarajevo osigurala je 400.000 KM. Pravo na pomoć imaju penzioneri koji primaju najnižu penziju u Federaciji BiH, odnosno penziju u rasponu od 434,62 KM do 666,76 KM, kao i korisnici koji ostvaruju isplatu razlike penzije u skladu sa članom 82. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Sporazumom je definisan način prijenosa sredstava s Općine Novo Sarajevo na Federalni zavod za PIO/MIO, koji će izvršiti isplatu pomoći krajnjim korisnicima.
Jednokratna novčana pomoć bit će isplaćena zajedno s redovnom junskom penzijom. Prema podacima Federalnog zavoda za PIO/MIO, ovom mjerom bit će obuhvaćeno oko 5.700 penzionera s područja općine Novo Sarajevo.
Iz Općine Novo Sarajevo poručuju da će i dalje provoditi mjere podrške socijalno osjetljivim kategorijama stanovništva, s ciljem unapređenja kvaliteta života građana i pružanja pomoći onima kojima je ona najpotrebnija.
data-nosnippet>

