Odobrenim tarifnim stavovima po prvi put se uvode blok tarife u FBiH, koje podrazumijevaju da će potrošači koji više troše električne energije plaćati i veće račune. Ovo zapravo znači da u FBiH sada postoje dva načina, dijametralno suprotna, obračuna cijena električne energije, i to jedan za EPHZHB i drugi za JP EPBiH (toliko o ujedinjenom i nediskriminatornom tržištu Federacije, a kamoli BiH u cjelini).
Kako to izgleda u praksi, vidjet ćemo na primjeru potrošnje od 500 kWh mjesečno.
Razlike u formiranju cijene električne energije u ova dva elektroprivredna preduzeća kojima je isti vlasnik i isti regulator su:
EPHZHB ima 2 sezone za formiranje cijene i to: višu (zimsku) i nižu (ljetnu) sezonu;
JP EPBIH ima blok tarifu i to: zelenu, plavu i crvenu.
Cijena električne energije u EPHZHB za jednotarifno brojilo u višoj sezoni iznosi 15,79 feninga/kWh.
Cijena električne energije u EPHZHB za jednotarifno brojilo u nižoj sezoni iznosi 12,15 feninga/kWh.
Cijena električne energije u JPEPBiH za jednotarifno brojilo po sistemu blok tarife iznosi:
zelena tarifa 15,90 feninga/kWh
plava tarifa 16,20 feninga/kW
crvena tarifa 16,50 feninga/kWh
Kada uporedimo višu sezonu u EPHZHB sa zelenom, plavom i crvenom tarifom u JPEPBiH dobijemo malu razliku, koja se kreće do 4,5% u crvenoj tarifi.
Međutim, kada uporedimo nižu sezonu u EPHZHB sa zelenom, plavom i crvenom tarifom u JPEPBiH dobijemo značajnu razliku koja ide u crvenoj tarifi i do cca 36%.
Prosječan potrošač koji živi u kući/stanu i koristi električnu energiju za osnovne životne potrebe (bez grijanja ili hlađenja) može potrošiti cca 500 kWh, što bi značilo da će u EPHZHB u višoj sezoni platiti 78,95 KM, a u nižoj sezoni 60,75 maraka.
Kod JPEPBiH će u plavoj tarifi platiti 79,78 KM, što je gotovo identično sa višom tarifom od 78,95 KM. Međutim, razlika postaje značajna kada uporedimo nižu sezonu kod EPHZHB za koju ćete platiti 60,75 KM, dok će to kod JP EPBIH za istu potrošnju (500 kWh) iznositi 78,95 KM. Razlika je cca 30% u nižoj sezoni (ljetna sezona) i tu je EP HZHB dosta povoljnija od JP EPBiH.
Kod dvotarifnih brojila u EPHZHB stavovi iznose:
VIŠA SEZONA
– veća tarifa 19,74 feninga/kWh
– manja tarifa 9,87 feninga/kWh
NIZA SEZONA
– veća tarifa 15,18 feninga/kWh
– manja tarifa 7,59 feninga/kWh
Kod dvotarifnih brojila u JPEPBIH blok tarifa iznosi:
VEĆA TARIFA
– zelena 19,88 feninga/kWh
– plava 20,25 feninga/kWh
– crvena 20,63 feninga/kWh
MANJA TARIFA
zelena 9,94 feninga/kWh
plava 10,12 feninga/kWh
crvena10,31feninga/kWh
Kada uporedimo višu sezonu (zima) sa blok tarifama vidimo da su cijene gotovo identične, a kad uporedimo nižu sezonu sa blok tarifama cijena kod EPHZHB je za preko 30 odsto jeftinija nego kod JP EPBIH.
Kod prosječne potrošnje od 500 kWh cijena električne energije kod EPHZHB za višu sezonu i za veću tarifu iznosi 98,70 maraka, a za manju tarifu iznosi 49,35 maraka.
Kod JP EPBIH za istu potrošnju od 500 kWh cijena za veću tarifu iznosi 99,75 maraka, a za manju tarifu iznosi 49,81 KM.
Ovdje vidimo da su razlike gotovo neznatne.
Kod prosječne potrošnje od 500 kWh cijena električne energije kod EPHZHB za nižu sezonu i za veću tarifu iznosi 75,90 KM, a za manju tarifu iznosi 37,95 KM.
Kod JP EPBIH za istu potrošnju od 500 kWh cijena za veću tarifu iznosi 99,75 KM, a za manju tarifu iznosi 49,81 KM.
Ovdje vidimo da je razlika u konačnoj cijeni veća od 30 odsto.
ZAKLJUČAK JE:
Dva elektroprivredna (javna) subjekta, isti vlasnik, isti regulator, dva načina obračuna cijene (bez ostalih kalkulativnih elemenata).
Gore u tekstu je prezentirana i matematički prikazana drastična razlika u cijeni, preko 30 odsto i ista proizilazi iz usporedbe jednotarifnog brojila sa nižom tarifom u nižoj sezoni kod EPHZHB sa blok tarifom kod JPEPBIH.
Isti slučaj je i kod dvotarifnog brojila kod EPHZHB za nižu sezonu (niža – viša tarifa) u odnosu na blok tarife kod JPEPBIH.