Bliski suradnik čelnika bosanskih Srba Milorada Dodika, Darko Ćulum odlučio se vratiti na poziciju direktora Državne agencije za istrage i zaštitu BiH – SIPA, nakon što je ranije podnio ostavku i tako bio među rijetkim dužnosnicima koji su poslušali Dodikov nalog da napuste pozicije u državnim tijelima vlasti, piše Index.
“Vratio sam se na poziciju direktora SIPA-e”, potvrdio je u ponedjeljak Darko Ćulum lokalnim medijima, a iz toga proistječe kako je propao Dodikov svojevrsni pokušaj puča usmjeren protiv državnih tijela vlasti.
SIPA je krovna policijska agencija u BiH uspostavljena po uzoru na američki FBI i zadaća joj je borba protiv terorizma, visoke korupcije i organiziranog kriminala.
Kronologija Dodikovih pokušaja destabilizacije državnih institucija
Darko Ćulum, koji je za direktora postavljen kao kadar od Dodikova povjerenja, ostavku je podnio u ožujku, neposredno nakon što je parlament Republike Srpske donio niz zakona kojima je pokušao onemogućiti djelovanje državnih pravosudnih tijela i policijskih agencija na teritoriju Republike Srpske.
Bio je to Dodikov odgovor na prvostupanjsku presudu kojom ga je Sud BiH osudio na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog neprovođenja odluka visokog predstavnika.
Uslijedio je i Dodikov poziv svim Srbima zaposlenim u državnim tijelima vlasti da daju otkaz i pridruže se tijelima vlasti u RS, no na to se odazvalo tek šest zaposlenih u SIPA-i uključujući Ćuluma koji je izjavio kako je prihvatio poziciju savjetnika u MUP-u RS.
SIPA bez vodstva i pravni epilog
U tom je trenutku SIPA praktično bila obezglavljena jer je pozicija zamjenika direktora bila upražnjena otkako je Zoran Galić prije godinu dana pobjegao u Hrvatsku kako bi izbjegao uhićenje u sklopu istrage koja je protiv njega pokrenuta zbog sumnje u korupciju.
Vijeće ministara BiH Ćulumovu ostavku nikada nije potvrdilo, a do sada nije imenovalo ni Galićeva nasljednika.
Ustavni sud BiH je sve sporne zakone koje je donio parlament RS proglasio neustavnim i poništio ih, a Dodik je u međuvremenu odlučio priznati ovlasti Tužiteljstva i Suda BiH odazvavši se pozivu na saslušanje u sklopu istrage koja se protiv njega vodi zbog napada na ustavni poredak.
Očekuje se kako bi do kraja srpnja Sud BiH trebao izreći i pravomoćnu presudu Dodiku po optužnici za neprovođenje odluka visokog predstavnika.
Bude li osuđen na kaznu zatvora dužu od šest mjeseci, automatski će mu prestati mandat predsjednika RS.