Svetlana Cenić, analitičarka i kolumnistica, u podcastu “Direktno sa Vildanom Selimbegović” govori o Komisiji za vrijednosne papire, tržištu i političkoj krizi
Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine prošle je sedmice održao tematsku sjednicu – Izazovi i potencijali tržišta vrijednosnim papirima u FBiH. Na rad Komisije za vrijednosne papire smo upozoravali i ranije: riječ je o regulatoru koji je i kadija i sudija, a pritom je i progonitelj vlastitih članova. Dva pokušaja atentata na profesora Mateja Živkovića i dalje su u fazama istrage, a o tome u podcastu govori Svetlana Cenić, uvodničarka na sjednici Odbora, ekonomistica i vrsna analitičarka politike u ekonomiji.
Nakon tematske sjednice Cenić misli da se proces neće više zaustavljati, s obzirom na to da je i federalni ministar finansija upoznat sa svime. Na sjednici Odbora Cenić je ilustrirala da Republika Srpska ima daleko uređenije tržište kapitala.
Ne talasaj
– Još je tragičnija situacija ako se zna da nas rangiraju kao zadnje i predzadnje u jugoistočnoj Evropi. Onda je između FBiH i RS-a Federacija još gora. A KVP distrikta Brčko ne radi ništa i samo je poruka “ne talasaj”. Slušala sam predsednika KVP-a FBiH kako govori da je loše stanje i da nemamo strategiju, evo već dve godine je prošlo mi tu strategiju ne vidimo. KVP RS-a je pratio Srbiju i Hrvatsku, pa su uneli neke inovacije. Članstvo i komisija su bili bolje postavljeni. Upravni sporovi nešto kraće traju u RS-u. U FBiH nenormalno dugo i to investitore obeshrabri, kaže Cenić.
Promjenom nadležnosti u samoj Federaciji BiH došli smo u situaciju da je KVP i kadija i sudija.
Za sebe tvrde da su nezavisni, da dve trećine Parlamenta treba da izglasa sastav komisije i da nigde u okruženju nemate drugačije rešenje, što nije tačno. Argument KVP-a je bio da je većina sporova rešena u njihovu korist, što ja nisam videla. Ako smatraš da si u pravu, šta te boli da imaš još jednu instancu, ako za poreze imamo dve instance za žalbe, zašto i u ovom slučaju ne pružamo sigurnost investitorima, pita Cenić.
Ima li još negdje u svijetu da predsjednik najvažnijeg regulatornog tijela tržišta kapitala, a KVP to jeste, iz zatvora potpisuje odluke o plaći?
– Kod nas se svašta dešavalo. Nigde nema da predsednik jednog tela, komisije, imenuje ostale, a onda se oni dogovore da nekome ne isplate platu ili ga isključe iz sistema. Pojavio se zahtev za drugostepenim organima 2023. godine, kada su navodno pokrenuli veliku istragu i prijavili ogroman kriminal. Ne stoji ta priča, 2022. je Matej Živković upucan. Tada smo već pričali javno da mora postojati drugostepeni organ. Bilo je tu tuča i prebijanja. Nadam se da će pravosuđe reći svoju reč, mogla bih da spomenem neke druge kriminale koji se još vode i gde se spominje KVP. Ne pominjem ih, nego ostavljam da istražni organi utvrde sve do kraja, rekla je Cenić.