Prethodnih dana je u fokus javnosti ponovo došlo imenovanje ministra sigurnosti BiH, a kao potencijalna imena pominju se političari iz reda stranaka okupljenih oko SNSD-a. Međutim, iz stranaka Trojke ističu da takvog kandidata ne mogu podržati.
Ime Nenada Nešića, Gorana Selaka i Nebojše Vukanovića u javnosti su ponovo “isplivala” u smislu potencijalnih kandidata za ministra sigurnosti BiH. Međutim, pitanje je koliko je realno očekivati u skorije vrijeme bilo kakvo imenovanje na ovo upražnjeno mjesto.
Kada je riječ o Vukanoviću, već neko vrijeme ne postoji saglasnost državne koalicije o njegovom imenovanju na ovu poziciju iako je prijedlog s njegovim imenom poslat na potvrdu predsjedavajućoj Vijeća ministara Borjani Krišto, koja je to trebala “aminovati” i poslati u parlamentarnu proceduru. Krišto je upravo to nepostojanje dogovora između stranaka državne koalicije (HDZ, SNSD i Trojka) navela kao opravdanje za svoje neobavljanje zakonskih dužnosti da predloži novog ministra.
Stoga, ako je, kako kaže Krišto, važno da se kandidat za ministra prvo usaglasi na nivou koalicije, onda neće biti ni imenovanja Nenada Nešića ili Gorana Selaka jer je Trojka već ranije poručila da više ne želi koalirati sa SNSD-om, niti s njima sarađivati i dogovarati se.
Osim toga, pitali smo ministra odbrane Zukana Heleza da li će oni (SDP) podržati prijedlog ministra sigurnosti ukoliko on dođe iz redova stranaka okupljenih oko SNSD-a. Njegov odgovor bio je kategoričan.
“Nećemo nikad”, poručio je Helez.
To znači da ne postoji dogovor državne koalicije ni o imenovanju Dodikovih političara na mjesto ministra sigurnosti, kao ni Nebojše Vukanovića.
Međutim, Krišto ima zakonski pravo da izignoriše želje partnera i u parlamentarnu proceduru uputi bilo koje ime kandidata za ministra sigurnosti.
“Ako ministar ili zamjenik ministra podnese ostavku ili ako je trajno spriječen da vrši svoju dužnost, predsjedavajući Vijeća ministara imenuje njegovog nasljednika najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja njegove ostavke i/ili od dana kada je ustanovljeno da je ministar ili zamjenik ministra trajno spriječen da vrši svoju dužnost. Nasljednik ministra ili zamjenika ministra preuzima dužnost nakon što ga potvrdi Predstavnički dom sukladno postupku predviđenim člankom 10. ovoga zakona”, navodi se u Zakonu o Vijeću ministara BiH, a što Krišto odbija uraditi.
No, sve i da HDZ i Krišto izignorišu svoje koalicione partnere iz SDP-a, Naše stranke i NiP-a i bez njihove saglasnosti pošalju kandidata za ministra, teško mogu očekivati da takvo imenovanje prođe na Predstavničkom domu BiH, koje ga mora potvrditi.
Razlog tome je što HDZ i SNSD samostalno nemaju dovoljan broj ruku u Zastupničkom domu da bi imenovali novog ministra sigurnosti. Protiv bi vjerovatno bili svih 19 zastupnika nedavno potpisane Platforme (SDP, NiP, Naša stranka, PDP, SDS, Za pravdu i red, NES, Naprijed, BHI-KF), ali i osam zastupnika SDA, tri zastupnika DF-a.
Goran Selak, koji je već bio predlagan na poziciju ministra sigurnosti pa je to povučeno jer ne bi dobio podršku u Parlamentarnoj skupštini BiH, za Klix.ba daje ocjenu kako nema potrebe razgovarati o tome da li bi on ili neki drugi kandidat iz redova SNSD-a i stranaka okupljenih oko Dodika dobili podršku svih stranaka na vlasti.
“Izbor novog ministra bezbjednosti je u nadležnosti predsjedavajuće Savjeta ministara, gospođe Krišto, koja treba da imenuje ministra, kao i Parlamentarne skupštine koja to imenovanje treba da potvrdi. Kao što vidite, gospođa Krišto još nije obavila imenovanje, tako da je bespredmetno govoriti o prihvatanju ili neprihvatanju od strane bilo koje političke opcije. Spekulacijama i nagađanjima se ne bavim, bavim se politikom”, rekao je Selak.
Inače, mnogi političari kod nas uglavnom ne vole pravovremeno razgovarati o važnim temama, nego upravo na ovakav način izbjegavajući “špekulacije” čekaju da javnost bude dovedena pred svršen čin i da se što više stvari završi “iza zatvorenih vrata”.