U Republici Srpskoj nema nikakvih kampova, jer Srpska nije Maoča ni u jednom dijelu. Naravno da Amerikanci to dobro znaju rekao je predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik.
– Ako je ovo odgovor američke Ambasade na boravak delegacije Republike Srpske na samitu BRIKS-a, onda je on veoma glup jer je jasno da Marfi nema nikakav smislen odgovor. Јedino uznemirujuće je to što se američki ambasador Majkli Marfi uznemirio jer je smislio ovako glupu laž, poručio je Dodik na društvenim mrežama.
Imena ruskih državljana koji su u blizini Banje Luke educirali Moldavce
Andrei Beker, rođen 05.03.1981. godine u Rusiji, Serghei Moskvin, rođen 17.07.1953. godine u Rusiji, Sergey Solovich rođen 27.02.1988. u Rusiji, Vladimir Vildiaev rođen 15.08.1977. u Rusiji, Aleksandr Volkhonskiy rođen 02.06.1976., Danila Russu, rođena 22.03.2002. godine i Georgiy Bubnov 08.12.1971. godine u Rusiji, bili su dio grupe ruski državljana koji su u blizini Banja Luke, držali “teoretsku” obuku grupi od oko dvadesetak moldavskih državljana, saznaje Istraga.ba.
Na teritoriju Bosne i Hercegovine su dolazili od juna do oktobra ove godine. No, nisu se zadržavali duže od sedam dana u kontinuitetu. Nikada nisu dolazili u istoj grupi. U BiH su ulazili iz Srbije, nakon što bi sletjeli na beogradski aerodrom, i avionom preko Istanbula do Sarajeva. Uz pomoć vlasti Republike Srpske su, prema informacijama Istrage, prebacivani u okolinu Banje Luke, gdje su povremeno moldavskim državljanima držali časove o tome kako razbijati demonstracije ili kako organizirati demonstracije. Prostorije su im osiguravale vlasti RS.
Kako bi se kamuflirali, ruski državljani su u BiH ulazili sa djecom, pa se, tako, na konačnom spisku našlo ukupno jedanaest ruskih državljana.
Podsjetimo, Parlamentarno povjerenstvo za nadzor rada nad Obavještajno-sigurnosnom agencijom Bosne i Hercegovine (OSA) je neformalno informirano o podacima koje ta agencija ima o skupini osoba koje su u proteklih 90 dana boravile u BiH, a za koje moldavska policija navodi da su povezane s obukama mladih da izazivaju nerede u Moldaviji.
Moldavska policija je 17. oktobra navela da je pod istragom više od stotinu mladih osoba koje su prošle obuku za nerede u Rusiji i Srbiji i BiH. Četiri osobe su uhapšene 16. oktobra.
Obavještajna agencija Moldavije uspjela je identificirati 11 stranih državljana koji su, kako piše u saopćenju, kao instruktori pružali pomoć kampovima za obuku u Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Sandi Dizdarević, stručnjak za sigurnost, profesor kriminalističke psihologije, govorio je za „Slobodnu Bosnu“ o pozadini najnovijeg slučaja koji predstavlja prijetnju po sigurnost u Bosni i Hercegovini.
-Po pitanju obuke stranih državljana i obuka, mi smo imali izjavu predstavnika Komisije za nadzor OSA-e koja potvrđuje, zapravo, informacije koje sam iznio još prije dvije godine.
Naime, ruske vojno-obavještajne službe, upravo preko visokog obrazovanja i zvaničnih institucija unutar Bosne i Hercegovine provode određene aktivnosti i to se potvrdilo i u ovom slučaju. Jedan od načina, odnosno modusa djelovanja ruskih vojnih službi jeste upravo preko visokog obrazovanja u smislu širenja odnosno utjecaja putem „meke moći“.
Na pitanje na koji način to predstavlja sigurnosnu opasnost po Bosnu i Hercegovinu, Dizdarević odgovara:
-Naravno da to predstavlja opasnost po BiH. Imali smo, sjetimo se, 2019. godine događaje u makedonskom Sobranju, nakon toga Crnu Goru, a evo sada se spominje Moldavija, tako da se i u narednom periodu može očekivati sigurno i drugih modusa-operandi i metodologija koje će se koristiti.
Izbori su samo jedan segment preko kojeg se želi utjecati, odnosno uspostaviti proruska garnitura, s ciljem uspostavljanja političke moći unutar država koje su se okrenule prema Zapadu, kazao je Dizdarević za „Slobodnu Bosnu“.
-Sigurnosna prijetnja za BiH postoji u zadnjih 30 godina i to niti jedan naučnik i niti jedan operativac ne može negirati. Kojeg je intenziteta ta prijetnja, ona varira od unutrašnjih ali i geopolitičkih prilika. S druge strane, ne treeba zaboraviti jednu važnu činjenicu, a to je da su ruske vojno-obavještajne službe najviše premrežile Srbiju. Najviše prijetnje kad je u slučaju BiH mogu dolaziti od ofanzivnog djelovanja ruskih ali i domaćih pojedinaca koji su prošli obuku ruskih službi na području Srbije, kazao je Dizdarević za „Slobodnu Bosnu“.
(M.I.)