Oni su, podsjetimo, u uniformama Vojske Srbije 7. jula prodefilovali ulicama Prijedora uoči obilježavanja 82. godišnjice bitke na Kozari
Nakon što su prošle godine pitomci i starješni Vojne akademije u Beogradu marširali ulicama Prijedora, bez dozvole Predsjedništva Bosne i Hercegovine i Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine, sada se otišlo korak dalje, ali i puno opasnije.
Oni su, podsjetimo, u uniformama Vojske Srbije 7. jula prodefilovali ulicama Prijedora uoči obilježavanja 82. godišnjice bitke na Kozari, koje je organizirano na Mrakovici, u zajedničkoj organizaciji vlada bh. entitet Republika Srpska i Srbije.
Osam mjeseci poslije, Ambasada Republike Srbije u BiH 13. februara organizira obilježavanje Dana Vojske Srbije i Dana državnosti Srbije. Na pozivnici se navodi hotelu Hills na Ilidži. No, da li su se možda poslužili prevarom, pa najavili jedan prijem hotelskom menadžmentu, a onda planski to pretvorili u puno opasnije, obilježavanje Dana Vojske Srbije? Naravno, i ta varijanta ostaje kao otvorena i vjerovatno bi se o ovome trebao oglasiti i hotel Hills.
U pozivnici se kao domaćini prijema navode ambasador Srbije u BiH Ivan Todorov i potpukovnik Milan Dulanović, izaslanik odbrane Republike Srbije u BiH. Pozivnice su upućene svim visokim bh. funkcionerima, među kojima i zvaničnicima Ministarstva odbrane BiH i Oružanih snaga BiH.
Dan Vojske Srbije, inače se obilježava 23. aprila “u spomen na dan kada je 1815. godine podignut Drugi srpski ustanak, koji je bio prekretnica u stvaranju moderne srpske države i vojske”. Dan državnosti Srbije obilježava se 15. februara na Sretenje.
Datumi sve dovoljno govore, bez da se dalje objašnjava kako se ne radi tek o “običnoj” provokaciji.
Izuzetno opasnom po mir, ne samo u našoj zemlji već i regionu, antidejtonskom Deklaracijom Svesrpskog sabora, koja je usvojena prošle godine precizirano je da je “15. februar, Dan državnosti Republike Srbije bude i Dan državnosti Republike Srpske, umjesto 9. januara”.
Nimalo slučajno, baš sada kada studentski protesti i građanski bunt u Srbiji doživljavaju svoju kulminaciju, nije predsjednik RS-a Milorad Dodik otrčao u Beograd gdje ga je pozvao Aleksandar Vučić, niti je organiziranje ovog obilježavanja usred Sarajeva došlo tek onako., piše Stav.ba.
Vučiću, jasno je to, u ovim danima treba nešto da zakuha i u Bosni i Hercegovini. Nije mu to pošlo za rukom krajem decembra kada je isforsirana vanredna sjednica Narodne skupštine RS-a na kojoj su usvojeni antidejtonski zaključci koje je poništio visoki predstavnik Christian Schmidt.
Sada se služe izgovorom da je to tek jedna svečanost, jedan bezazleni prijem, na koji eto pozivaju sve dobronamjerne goste.
Ako ovo prođe bez konkretnih političkih poteza, a ne samo “oštrih reakcija” i otvorenih pisama, onih koji su na vlasti u Bosni i Hercegovini, ne treba iznenaditi ako već sutra Vučić ne odluči da u uniformi s Jevrejskog i “kišobranom” u ruci ne umaršira u Sarajevo.
Podsjetimo, za sve koji su zaboravili, u aprilu 2023. godine predsjednik RS-a Milorad Dodik boravio je u Srbiji gdje je prikazana sposobnost Vojske Srbije “Granit 2023”.
– Ponosan sam što sam danas na prikazu sposobnosti Vojske Srbije mogao da spoznam koliko je Srbija napredovala i čestitam predsedniku Aleksandru Vučiću na tome. Svaki put kad dođem, vidim promjene ka boljoj opremljenosti i osposobljenosti Vojske Srbije kako bi se njena teritorija, i naš narod gdje god bio, uspješno branili i kako bi se odvratio bilo kakav napad onih koji bi potencijalno željeli – poručio je tada.
Inače, kada Dodik kaže da je “Vojska Srbije spremna da brani naš narod gdje god on živio”, on to ne govori tek tako. Pritom Dodik misli na vojnu intervenciju vojske susjedne države i u našoj zemlji i to je zvanični stav Beograda.
Strategija odbrane i nacionalne sigurnosti Srbije je dokument koji je usvojen 2019. godine u srbijskom parlamentu i kojim Srbija samoj sebi daje pravo da vojno interveniše na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Srbija je tada prvi put kao svoj prioritet zacrtala očuvanje Republike Srpske, jednog od dva bh. entiteta. Tadašnji ministar odbrane Aleksandar Vulin objasnio je da je riječ o dokumentu koji definiše, ne samo strategiju odbrane, nego i strategiju politike Srbije. Dokument se sastoji od sedam nacionalnih ciljeva, među kojima je naglašena vojna neutralnost i “briga o svim Srbima gdje god živjeli”.