Ministar odbrane BiH Zukan Helez iznio je ozbiljne optužbe vezane za pokušaj evakuacije predsjednika entiteta Republika Srpska i bjegunca od bh. pravosuđa Milorada Dodika nakon nedavne presude Suda BiH.
U saopćenju za javnost, Helez je naveo da je odbio dati saglasnost za slijetanje mađarskog vojnog aviona koji je, prema njegovim informacijama, trebao poslužiti kao logistička podrška za Dodikov bijeg iz zemlje. Njegova odluka, kako tvrdi, bila je donesena u interesu očuvanja pravnog poretka i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine, uprkos snažnim pritiscima iz domaćih i međunarodnih krugova.
“Par dana nakon što je Sud BiH donio presudu protiv Milorada Dodika tražena je moja saglasnost za slijetanje mađarskog vojnog aviona na aerodrom u Sarajevo pa zatim na aerodrom u Banja Luku. Odbio sam da dam saglasnost za slijetanje ovog vojnog aviona u našu zemlju.”, poručio je ministar odbrane BiH Zukan Helez, pa nastavio:
“Po informacijama kojima sam tada raspolagao mađarski vojni avion je u Banja Luku trebao sletjeti kako bi pružio logističku podršku, organizovao i pripremio bijeg Milorada Dodika iz naše zemlje.”
“Ovih dana mediji u našoj zemlji, Hrvatskoj i Mađarskoj iznose detalje za planiranu evakuaciju Dodika iz BiH nakon presude Suda BiH te time potvrđuju ispravnost odluke koju sam donio o zabrani slijetanja mađarskog aviona.”
“Zbog odbijanja davanja saglasnosti za pomenuto slijetanje vojnog aviona sam danima trpio ogromne pritiske, kako od dijela međunarodne zajednice, tako i od domaćih mešetara, ali svakako od ljudi koje me ne poznaju. Da me poznaju znali bi da ja ne podliježem pritisku.”
“Miloradu Dodiku i kliki koju je okupio oko sebe u cilju razbijanja BiH se ne smije dozvoliti da pobjegnu. Oni moraju odgovarati pred Sudom BiH za neustavne i nezakonite aktivnosti.”
“Mnogi ratni zločinci i kriminalci u regiji se trenutno kriju u drugim državama, Srbija pruža utočište za 64 osobe osumnjičene za ratne zločine u BiH. Za sve njih samo su dva moguća kraja: iza rešetaka ili tragični kraj”, zaključio je Helez.