Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, mobilizirao je sve raspoložive resurse i potrošio na stotine miliona dolara za lobiranje protiv Rezolucije o genocidu u Srebrenici, angažiravši i političke „protivnike“ poput Vuka Jeremića, kako bi pokušao srušiti Rezoluciju o genocidu u Srebrenici pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih Nacija u New Yorku, saznajemo iz pouzdanih izvora.
Vučić nije uspio, ali ne odustaje. Predsjednik Srbije ne priznaje presude Međunarodnog tribunala u Haagu za genocid, neprestano podiže tenzije u regionu, Srbija se ubrzano naoružava, a nedavno je Vučić potpisao i odluku kojom se uvodi obavezni vojni rok u toj zemlji. Dok politički analitičari zvone na uzbunu upozoravajući kako Vučić, bivši ministar informiranja u Miloševićevoj vladi i najbolji učenik četničkog vojvode i ratnog zločinca Vojislava Šešelja, nikada nije odustao o teritorijalnih pretenzija prema Bosni i Hercegovini, teritorijalnom upadu i okupaciji Kosova i izazivanja nereda i tenzija u Crnoj Gori, saznajemo kako dio oporbenih političara i članova akademske zajednice u regionu sprema odgovor takvoj politici srbijanskog predsjednika.
Jasno je da Srbija odražava autoritarni stil Rusije i kako je strategija predsjednika Srbije Aleksandra Vučića stvaranje tenzija na Kosovu i traženje dijeljenja Bosne i Hercegovine.
Analitičari u regionu, ali i državnici, poput kosovskog premijera Albina Kurtija i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića ukazuju na potrebu normalizacije Srbije koja se mora pomiriti s činjenicom da je era teritorijalnog proširenja i etničkih podjela završena. Nemoguće je doći do dobrosusjedskih odnosa i regionalne suradnje ukoliko ne dođe do otrežnjenja u Srbiji, koja je započela ratove u bivšoj Jugoslaviji, koji su okončani genocidom i nezapamćenim zločinima presuđenim na Međunarodnom tribunalu u Haagu.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zatražio je hitno formiranje zajednice srpskih općina (ZSO) na Kosovu.
On je u obraćanju javnosti tu ubrojao i povratak Srba u kosovske policijske organe na sjeveru Kosova kao i povlačenje specijalnih snaga kosovske policije iz tog područja.
“Tražimo da se vratimo na sve ono što je postignuto i dostignuto u procesu dijaloga”, kazao je Vučić i naveo kako Beograd smatra da je za bilo kakav ozbiljan napredak u dijalogu potrebno i održavanje slobodnih i demokratskih izbora u Leposaviću, Zubinom Potoku, Zvečanu i Sjevernoj Mirovici, uz učešće OSCE-a i kontrolu EU.
NAREĐENJE – IZVRŠENJE
Zatražio je i formiranje regionalnog direktorata Sjever gdje će među policajcima biti Srbi. Povratak srpskih sudija i tužitelja na funkcije i povlačenje specijalnih snaga kosovske policije sa sjevera iz “nelegalno sagrađenih baza” su također među zahtjevima koje je naveo predsjednik Srbije.
Vučić, naravno, nije kazao da je upravo iz Beograda stigla direktiva Srbima na Kosovu za napuštanje kosovskih institucija, a sada traži povratak Srba.
Kazao je da tu spada i “hitno neodložno i konačno formiranje ZSO”, te istakao da to treba biti urađeno da bi mogli, kako je naveo, konačno razgovarati.
Prema Vučićevim riječima, ovi zahtjevi bit će preneseni u međunarodnim aktivnostima i u okviru UN i OSCE-a, kao i u okviru Komiteta UN-a za ljudska prava.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je u subotu da je, kao vrhovni komandant i predsjednik Republike, potpisao suglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka u trajanju od 75 dana.
Želim da verujem da će Vlada Srbije usvojiti tu odluku. Želim da verujem da svi razumete koliko nam je potrebno jaka vojska, koliko ćemo još morati da kupujemo naoružanja, da pravimo, stvaramo”, rekao je Vučić na promociji najmlađih potporučnika Vojske Srbije, na svečanosti ispred zgrade Skupštine Srbije.
Dodao je da nije želja Srbije da bilo koga napada, niti će to činiti.
“Ali, naša je želja da odvratimo sve one koji nam svakog dana besomučno prete” i poručio novim potporučnicima da su oni “taj bedem i najčvršća stena koja je garant tog odvraćanja”, rekao je Vučić.
Vlada je nedugo nakon Vučićevih riječi usvojila zaključak za uvođenje obaveznog vojnog roka.
No, Vučić u svom jednoipolsatnom obraćanju nije spomenuo da njegov blizak suradnik i terorist iz Banjske Milan Radoičić slobodno šeta Beogradom i živi u raskošnoj vili na Dedinju, iako je međunarodna zajednica utvrdila da je predvodio paravojne formacije prilikom upada na sjever Kosova kada je u terorističkom napadu ubijen kosovski policiajac i tri srpska napadača.
OPASNE NAMJERE PREDSJEDNIKA SRBIJE
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović je nakon sastanka s novinarima „Slobodne Bosne“ upozorio na opasne namjere predsjednika Srbije.
-U historiji je nezapamćen toliki nivo miješanja u unutrašnje odnose susjedne države kao što to radi Vučićev režim, koji ide do tog nivoa da targetira slobodne medije i stavlja njegovim novinarima metu na čelo. To nije put ka evropskim integracijama i punom poštovanju Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama”, istakao je Bećirović.
“Udar na slobodu medija, koji ide paralelno s pokušajem usklađivanja školskih programa Republike Srbije i bh. entiteta RS, te glorifikacija presuđenih ratnih zločinaca u udžbenicima, dio je strategije destruiranja bosanskohercegovačke države. Takvoj velikodržavnoj politici BiH se mora suprotstaviti svim raspoloživim sredstvima”, zaključio je Bećirović.
“Vučićeve mjere za nove sukobe”
-Siledžijske mjere Aleksandra Vučića nisu ništa drugo do još jedna u nizu provokacija koja ima za cilj održavanje visokih tenzija i otvorena vrata za nove oružane sukobe u cilju secesije sjevernog dijela Kosova, kaže za „Slobodnu Bosnu“ ekonomist u egzilu Boban Bogdanović.
-Pet mjera koje je u petak predstavio najveći “bezbjednosni rizik” Zapadnog Balkana su izuzetno opasne i u apsolutnoj suprotnosti sa naporima zvanične Prištine i međunarodne zajednice za konstruktivnim dijalogom, koji je sada i evidentno sa namjerom suspendovan od zvaničnog Beograda, odnosno Vučića lično.
Ono što je izuzetno zabrinjavajuće jeste činjenica da je Vučić iznio ogromnu količinu laži o navodnoj ugroženosti srpske zajednice na Kosovu sa ciljem da je, po ko zna koji put, dao nedvosmislenu poruku dokazanim kriminalcu i teroristi Milanu Radoičiću i u isto vrijeme poslao dvije više nego jasne poruke, jednu Prištini a drugu srpskoj zajednici koja želi saradnju i koordinaciju i konstruktivan dijalog sa vladom Kosova, a ta poruka glasi:
Komandant Milan Radoičić je neprikosnoven vladar Sjevernog Kosova i svako suprotstavljanje njemu je i suprotstavljanje Srbije, a svaki njegov odgovor na neposlušnost i lojalnost njenu je odgovor Srbije, kaže Bogdanović.
Što to u praksi znači?
-Znači da je Vučićeva mjera broj 4. i organizovanje specijalnog odjeljenja tužilaštva u okviru te mjere, podrška organizovanoj kriminalnoj organizaciji okupljenoj oko Srpske liste i političara koji su lojalni Aleksandru Vučiću a čija naređenja će izvršavati Milan Radoičić preko svojih kriminalnih eksponenta na sjeveru Kosova.
Vučićeve mjere su takođe još jedan u nizu dokaza da nije spreman da prihvati sve sporazume od 2013. godine pa do sada, iščekujući dva prsta lotička momenta koja bi mu išla na ruku, eventualna pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u Americi i poraz Ukrajine u oslobodilačkim ratu protiv ruskog agresora.
U tom Vučićevom političkom balansiranju u kome je nemoguće napraviti dijalog između Srbije i Kosova u formatu koji je na snazi već više od jedne decenije, potreban je momentalni zaokret kako bi se spriječili mogući sukobu na Zapadnom Balkanu.
Iz tog razloga, zajedno sa svojim političkim kolegama iz Srbije, pokrenuo sam inicijativu za održavanje Samita za mir na Zapadnom Balkanu i novi format dijaloga pod okriljem Evropske unije, SAD-a i Veliki Britanije.
Oni što za sada mogu reći i odgovorno najaviti, jeste da će naša inicijativa imati ogromnu podršku i kosponzore Samita, koji smo predložili da se održi u maju mjesecu sljedeće godine u Ženevi, Delevaru ili Londonu.
Pored obaveze završetka pregovora međusobnim priznanjem Kosova i Srbije, Samit će osigurati i bezbjedonosna rješenja za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru.
Ono što me je posebno obradovalo jeste razmatranje “New deal for Western Balkan” kroz Haris-Kramerov plan za Zapadni Balkan.
Oni što mogu za sada otkriti jeste da će Evropska Unija, Sjedinjene Države i Velika Britanija ponuditi podsticajne mjere za evropske integracije našeg regiona i članstvo Srbije i Kosova u Evropsku uniju 2030. godine, otkrio nam je Bogdanović.
-Koristim ovu priliku da najavim da će u narednim danima inicijativa o održavanju Samita za mir na Zapadnom Balkanu biti prezentovana cjelokupnoj domaćoj i međunarodnoj javnosti od strane predlagača i potpisnika inicijative, zaključio je naš sugovornik.