Čak osam i po miliona maraka platiti smo prošle godine kupovinu blizu 150 službenih automobila za vlastodršce i institucije. Opozicija optužuje, oni odgovaraju – u nečemu se moraju voziti. Očito zaboravljaju da i oni koji su ih birali moraju jesti. A, sve su siromašniji.
„160 hiljada ima ugroženih ljudi, koji su siromašni. Ja mislim da je veći broj“, kazao je Amir Radeljaš iz Narodne kuhinje Stari Grad.
Dok svaki šesti građanin na spavanje ide gladan, politički predstavnici, koje su, doduše, birali građani, na luksuzu ne štede.
Službena vozila u privatne svrhe
Aktuelni saziv Savjet ministara je, prema tvrdnjama predstavnika opozicije, prošle godine kupio 149 službenih vozil a, što je državni budžet, odnosno građane, ostavilo siromašnije za oko osam i po miliona KM. Dvostruko više, u odnosu na novac koji je potrošila prethodna vlast, koja je sada u suprotnom političkom taboru, tvrdi državni parlamentarac u opoziciji, Šemsudin Mehmedović piše N1.
„Većina ovih vozila data je na nepotrebno i neopravdano raspolaganje funkcionerima i državnim službenicima 24 sata dnevno“, govori Šemsudin Mehmedović, poslanik u Parlamentu BiH.
Nisu se samo bahatili državni ministri, koji službena vozila, nerijetko, koriste u privatne svrhe. 75 institucija BiH, od 2021. do 2023. godine, potrošilo je oko 13 miliona KM za kupovinu 244 skupocjena automobila. No, predstavnici vlasti poručuju da se i oni moraju voziti, spočitavajući kolegama iz suprotnog tabora populizam.
“Ja sam predložio, a Predstavnički dom podržao moju inicijativu kojom je traženo da se stavi van snage stav člana 6. Pravilnika o uslovima nabavke i načinu korištenja službenih vozila u institucijama Bosne i Hercegovine“, navodi Mehmedović.
„Nešto se ne sjećam kada je bio vlast, kad je bio u SDA, da je kritikovao bilo kakve nabavke. Očigledno, kad ne znaju šta će, hvataju se populističkih tema, kao što je ova. Mi moramo nešto koristiti u svom radu, moramo u nečemu putovati. Ukoliko neko smatra da treba da idemo pješke, neka donesu zakon, on je parlamentarac“, rekao je Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH.
Ko je potrošio najviše budžetskog novca?
Nije prvi put da se govori o rastrošnosti nasušnih nam političara, a time i o zloupotrebi javnih nabavki. U ovom, posljednjem primjeru, najviše su, tvrdi Mehmedović, profitirale četiri firme, bliske SNSD-u i HDZ-u BiH. Opozicija ima pravo na iznošenje svojih stavova, ali argumentirano nakon što sebe pogleda u ogledalo, poručuje ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
„Istina je da treba uvesti red, istina je da postoje zakoni koji se moraju implementirati. Imaju podršku da se ti zakoni moraju poštovati i da se niko ne smije ponašati neodgovorno. Ali dobijati tako neke jeftine političke poene… Ja ne znam, recimo, od kojih se sve kompanija kupuju vozila. Pretpostavljam da oni koji raspisuju tendere poštuju Zakon o javnim nabavkama i procedure sprovode u skladu sa Zakonom“, rekao je Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Najviše budžetskog novca za kupovinu potrošili su: Granična policija, Uprava za indirektno oporezivanje, Ministarstvo spoljnih poslova, Generalni sekretarijat Savjeta ministara, Ministarstvo pravde itd. Možda će Izmjene Zakona o javnim nabavkama BiH, koje su danas stupile na snagu, riješiti brojne zloupotrebe u procesima javnih nabavki. Oni koji nemaju ni za hljeb, po ko zna koji put, biće prisiljeni da ga potraže u Narodnoj kuhinji.