Bosna i Hercegovina plaća visoku cijenu neodgovornosti političara. Iz prve tranše Plana rasta propušteno je 70 miliona eura. Dio reformskih projekata koji bi tim novcem trebali biti finansirani, ipak će biti realizovani. Šta radi koalicija na nivou Bosne i Hercegovine i gdje se sakrila? Prošla su gotovo dva mjeseca od posljednjeg sastanka, posla na evropskom putu BiH je mnogo.
Funkcionisanje vlasti u BiH nije obećavajuće. Povratak vladajućih za stol i otvaranje prioritetnih pitanja uslovljeno je rješavanjem procesa koji su uzrokovali blokadu. Jedan od preduslova je razjasniti koje prepreke su bile ključne za neprihvatanje Plana rasta EU. Dinamika je, čini se, tempirana poslije lokalnih izbora.
“Pokušavamo posložiti tu sliku. Vi znate da nismo patili od ega i da smo zvali i SDA i pozivali na razum i zvali kantonalne premijere, tako da pokušavamo i vratiti preostale tri tačke i pregovarati sa EU, ali isto tako ne dajući Dodiku ni na koji način mogućnost da se krije iza ovih procesa u Federaciji”, kaže Sabina Ćudić, poslanik Naše stranke u Predstavničkom domu PSBiH
Ipak trebamo biti, ne presretni s onim što smo uradili, ali zadovoljni i to treba da bude motiv da još više radimo, da tražimo dogovore i kompromise kako bi napravili što bolja rješenja za Bosnu i Hercegovinu i njene građane”, ističe poslanik HDZ-a BiH u PD PSBiH Marinko Čavara.
U zabludi su oni koji misle da ćemo ispunjavanjem prioriteta centralizovati državu mimo ustavnog poretka, kaže SNSD-ov delegat u Domu naroda Radovan Kovačević.
“Ako vi pratite šta se sve dešava i na koji način se dešava, onda je mnogo izvjesnije da do smirivanja situacije i neke vrste tenzija onda je to izvjesnije poslije izbora, ali ponoviću – što se nas tiče možemo sjesti sutra”, kaže Kovačević.
Cilj i nije bio poboljšanje kvaliteta života. Nastojao se uhvatiti voz za Brisel. Vodila se politika kompromisa. To je sada gotovo pa prošlost.To nije programska koalicija, ali mora se reći da na početku njihove vladavine zaista stvari jesu izgledale odlično. Bosna i Hercegovina je otkočena”, smatra politički analitičar Enver Kazaz.
Početnog zamaha više nema. Svjedočimo verbalnom ratu između koalicionih partnera. Rad se i ne vidi. Ovako koaliciju na nivou BiH vidi naša sagovornica.
“Mislim da su građani odavno prestali da očekuju bilo šta. Pogotovo ne reforme. Mi smo vidjeli da su zakazali i kod Plana rasta. Znači oni ne očekuju ništa, a pogotovo ne ona rješenja koja bi poboljšala njihov kvalitet života”, naglašava politička analitičarka Tanja Topić.
Koalicija na nivou Bosne i Hercegovine posljednji put se sastala 1. jula kada je dogovoreno donošenje budžeta Institucija BiH. I tada pod pritiskom rokova i zahtijeva EU.