U velikoj prognozi također se navodi da bi obala istočnog Jadrana trebala biti u stanju pripravnosti zbog intenzivnih oluja s potencijalno štetnim vjetrovima i jakim padavinama.
Velike vrućine koje su ovog ljeta zahvatile većinu Evrope bliže se kraju. Uskoro nam stiže promjena vremena.
Prijeti opasnost od jakih grmljavinskih oluja, a od ponedjeljka ujutro moguće su poplave na sjeveru Italije, u Sloveniji i Austriji. Kasnije sljedeće sedmice stiže nam i prvi značajniji udar hladnije zračne mase koja će doći u središnju Europu i Sredozemlje. Izazvat će loše vremenske prilike, dodatne poplave, a na Alpama i snijeg.
Prva vremenska fronta promijenila je obrazac sredinom ove sedmice. Satelitske snimke uhvatite su njene ostatke iznad Balkanskog poluotoka.
Na oku treba držati i rijedak događaj koji se odvija u Africi. Zbog pomicanja Međutropske konvergencijske zone prema sjeveru, tropski valovi koji se inače kreću prema zapadu, preko Atlantika se guraju u zapadnu pustinju Sahare. Val se nalazi iznad Malija i Mauritanije, a jedinstveni kišni događaj u Saharu će donijeti nenormalne količine padavina. Pustinja će dobiti više od 500 posto mjesečne količine vode, a neki njeni dijelovi će pozelenjeti.
Gornji niski val nad zapadnom Evropom i tropski val na sjeverozapadu Afrike sljedećih dana nosit će topao i znatno vlažan zrak u sjeverno Sredozemlje i srednju Evropu.
To će dovesti do lošeg vremena i mogućih poplava. Osim toga, ekstremni morski toplinski val, u kombinaciji s još uvijek neobično toplim vodama Sredozemnog mora, donijet će više vlage u nadolazećim oborina koje se očekuju od sredine septembra.