Ukoliko bismo gledali pojedinačno, hladniji period je moguć u januaru, uslijed prognozirane anticiklonalne situacije koja može uvjetovati i dugotrajnije periode s temperaturnom inverzijom na kopnu, što bi modificirialo temperature zraka i učinilo ih “umjetno“ nižima”
Već se neko vrijeme najavljuje kako će region zabijeliti snježne pahulje. Hrvatski meteorolog Nikola Vikić-Topić je kazao kako ne očekuje da će se snijeg dugo zadržavati na tlu.
– Ponajprije će ga biti na planinama iznad 500 metara, i to već u srijedu poslijepodne, a onda će u petak padati i u nekim nižim predjelima, prenosi Dnevnik.hr, a Vikić-Topić naglašava kako ne očekuje da će se snijeg dugo zadržavati na tlu niti stvarati neki značajniji pokrivač. “U većini nizinskih krajeva to će više biti dekorativno”.
Kada je riječ o Hrvatskoj, najviše snijega bit će u Gorskom kotaru i Lici, između 15 i 30 centimetara.
U Slavoniji će pasti od 2 do 10 centimetra, a najmanje u središnjoj Hrvatskoj, do 5 centimetara. Neka će mjesta i ovdje ostati potpuno bez snijega, kaže Vikić-Topić i napominje da je prognoza snijega uvijek varljiva stvar.
Vikić-Topić kaže da ne vjeruje u nagađanja da je pred nama najhladnija zima u posljednjih 65 godina.
– Štoviše, rekao bih da je pred nama većinom blaga zima uz nekoliko prodora hladnoće, i to najizglednije u siječnju. Koliko mi je poznato, ta informacija o najhladnijoj zimi u posljednjih 65 godina potekla je s jedne talijanske internetske stranice koja okuplja zaljubljenike u meteorologiju. Znači, to nije ničija službena prognoza, ističe.
“Rekao bih, u šali, da je veća vjerojatnost da će ovo biti najhladnija zima u sljedećih 65 godina zbog klimatskih promjena. Makar ni to baš nije sasvim točno jer znamo da klimatske promjene i globalno zatopljenje ne znače da će svaka sljedeća godina biti toplija od prethodne, postoji varijabilnost u tom zagrijavanju”, kazao je Vikić-Topić.
S druge strane, bh. meteorolog Nedim Sladić navode da će ovo biti najhladnija zima u posljednjih 65 godina komentariše time kako gotovo svake godine čujemo slične stvari.
– Na temelju trenutnih izračuna prognostičkih modela, ali i odgovarajućim cirkulacijama (telekonekcije) signali (ponovno) teže u smjeru toplije zime, u odnosu na višegodišnji prosjek 1991.-2020., kad se u obzir uzmu sva tri mjeseca (decembar-februar). Ipak u odnosu na zimu 2023./2024., očekivanja su da bi ova zima ipak mogla biti malo svježija, istakao je.
Sladić kaže da je nemoguće precizirati tačno u datum kada ćemo imati prodore hladnijeg zraka sa sjevera.
– To nije ni svrha sezonske prognoze vremena. Ukoliko bismo gledali pojedinačno, hladniji period je moguć u januaru, uslijed prognozirane anticiklonalne situacije koja može uvjetovati i dugotrajnije periode s temperaturnom inverzijom na kopnu, što bi modificirialo temperature zraka i učinilo ih “umjetno“ nižima. Ljubiteljima zime na znanje, neće povremeni hladni prodori izostati ni ove zime, uostalom, kao i svake druge godine, rekao je Sladić.
Ipak, u najavi je osjetniji pad temperature zraka sredinom sedmice, a Sladić je prošle sedmice objasnio šta nas tačno čeka.
– Za razliku od sezonske prognoze, kratkoročna prognoza nudi više detalja. Već početkom sedmice (utorak) očekuje nas jačanje južine na prednjoj strani duboke doline i nagovještava novu promjenu vremena, koja će kulminirati sredinom iduće sedmice, kad očekujemo osjetniji pad temperature zraka i zahlađenje.
Ono je povezano s izraženijim hladnim frontalnim sustavom koji će se premjestiti sa sjeverozapada Europe, s kojim bi moglo biti i prvog ovosezonskog snijega, ne samo u Lici i Gorskom Kotaru, bilo prolazno i u nižim kontinentalnim predjelima Hrvatske. Sve, kako je spomenuto krako, jer čini se kako bi u ovom trenutku, iza 25. novembra, utjecaj preuzeo Atlantik uz porast temperatura zraka, što podržavaju i određeni indeksi, zaključio je Sladić za Slobodnu Dalmaciju.